14-01-2016, 06:29 | Автор: sercel | Категория: Разное

 

Калюжниця болотна

Злегка отруйна!

Лютикова - Ranunculaceae.

Народні назви: масляний колір, жовтковим колір, коров'ячий колір, сальний колір.

Використовувані частини: трава.

Аптечне найменування: трава Калюжниця - Calthae palustris herba (раніше: Herba Calthae palustris).

Ботанічний опис. Це багаторічна рослина з яскраво-жовтими блискучими квітками навесні важко не помітити. Висота його коливається в залежно від місця проживання від 5 до 30 см. Всі частини рослини у свіжому стані зелені і дуже соковиті. На могутньому, дуже короткому кореневище вже восени розвиваються цілком сформувалися нирки, що містять зачатки майбутніх пагонів. Сильно розгалужені прямостоячі або сланкі стебла несуть на кінцях гілок яскраво-жовті глянсуватій квіти. Нижні листя черешкові, серцеподібної-ниркоподібні; верхні - стеблеоб'емлющіе. Краї листя більш - менш виразно зазублені або городчатие; на нижній стороні листа виразно виступають жилки. Цвіте в квітні (з березня по травень). Вологі луки, канави, калюжі - улюблені місця проживання Калюжниця болотної, що видно з її назви.

Діючі речовини: сапоніни, флавоноїди, анемонін, холін і що містяться в квітках ксантофілл і каротин.

Цілюща дія й застосування. Як сапонінсодержащее сировина Калюжниця могла б мати широку галузь застосування, але через численних, часом суперечливих даних про її можливу отруйності існує низка обмежень. Побоюються роз'їдаючої дії анемоніна, хоча відомо, що при висушуванні він руйнується. Крім того, для приготування салату використовують самі молоде листя у свіжому стані, але скільки-небудь помітного шкоди при цьому не спостерігалося. Тому якщо і можна говорити про отруєння, то тільки в разі вживання великої кількості свіжого листя. І оскільки остаточної ясності в цьому питанні немає, прислухайтеся до моєї поради: не вживайте сирих листя Калюжниця!

Використання в гомеопатії. Гомеопатичний препарат Caltha palustris готується з свіжих квітучих рослин. Засіб дають у середніх розведеннях (від D 1 до D6) при герпес, кашлюку, бронхіті і хворобливих менструациях у молодих жінок. Зазвичай приймають від 5 до 10 крапель кілька разів вдень.

Застосування в народній медицині. У народній медицині Калюжниця рідко, але все ще вживається. Вона знаходить застосування при захворюваннях печінки і жовчного міхура, про що говорить уважне вивчення більш ранніх сигнатур. Найчастіше Калюжниця вживається в якості засіб при кашлі, особливо в суміші з мати-й-мачухою і подорожником ланцетні. Дуже популярні мариновані квіткові нирки Калюжниця як прянощі, збудливою апетит. Для цього їх збирають ранньою весною, ще зеленими, заливають підсоленим оцтом, а через кілька днів, як каперси, подають до ковбас, страв з яєць. Тільки не захоплюйтеся!

Побічні дії. Про можливі отруєннях та побічних діях вже говорилося. Підкреслю лише, що Калюжниця хоч трохи, але отруйна, тому самостійно вживати її не рекомендую.

скачать dle 12.1

Просмотров: 0  |  Комментариев: (0)  |  Нашли ошибку?
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.